Home
news biografia książki galeria wywiady fragmentyJesteśmy w tym wszyscy razem
2005

Debiutancka książka Owena Kinga, syna Mistrza Grozy, Stephena, to zbiór zawierający cztery opowiadania i tytułową nowelę. Autor w niezwykły sposób potrafi odkryć makabrę czającą się w życiu pozornie zwyczajnych bohaterów: nastolatka wychowanego tylko przez matkę i politycznie zaangażowanego dziadka, objazdowego dentysty, który z kilkoma traperami przebija się przez śnieżycę w górach, by dotrzeć do pacjentki, bejsbolisty z prowincjonalnej drużyny...

Klimat prozy Owena Kinga bliski jest atmosferze powieści ojca, czemu sprzyja sceneria, w której młody autor umieszcza swych bohaterów - małe miasteczka w stanie Maine, wielkie domy w Bangor, a także zmysł obserwacji i absurdalne poczucie humoru. Najbardziej interesują go wybory, których musimy dokonywać w konflikcie z otoczeniem lub samym sobą.

Dowiedz się więcej

Double Feature
2013


Twórca filmowy, Sam Dolan, ma trudne relacje ze swoim ojcem, aktorem filmów klasy B, Boothem Dolanem, gwałtownym, upartym, kłamliwym podrywaczem, którego filmowy dorobek mieści się gdzieś między kultowym i żenującym. Allie, zmarła matka Sama, była kobietą, której jedyną winą, w oczach Sama, było bezgraniczne oddanie jego ojcu. Wśród bohaterów znajdują się jeszcze: nad wiek rozwinięta, często gwałtowna przyrodnia siostra; druga żona, zwolenniczka teorii spiskowych; znany w Internecie współlokator; przyjaciel rodziny, przedsiębiorca budowlany, który nieustannie powieksza swój dom; beztroska była dziewczyna ze studiów i jej mąż, emerytowany łapacz drużyny Yankees; ponury producent prawdziwego kryminalnego show; oraz zgarbiona legenda filmów niezależnych. Nie wspominając o tragicznym seks potworze.

Ujawniając burzliwą, rozgrywającą się na przestrzeni kilku dekad historię przyjaciół rodziny, kochanek i adwersarzy Dolana, 'Double Feature' opowiada o odpuszczeniu wszystkiego - żali, urazów, ambicji, godności, filmów, nieżyjących bliskich i ponownego rozpoczynania wszystkiego od nowa. Łącząc napędzającą narrację z sarkastycznym dowcipem i tłem o robieniu niezależnych filmów, 'Double Feature' przepełnia głębokie zrozumienie prób, jakie stawia nam ambicja i sztuka, związki i życie oraz to jak staramy się przetrwać z tym wszystkim.

Dowiedz się więcej

Śpiące królewny
2017


W przyszłości tak realistycznej i bliskiej, że mogłaby być współczesnością, coś dziwnego dzieje się z kobietami, które zasypiają: szczelnie owija je zwiewna substancja przypominająca kokon. Gdy ktoś je budzi, gdy obrastający je materiał zostaje naruszony bądź zerwany, uśpione kobiety wpadają w dziką furię i stają się szaleńczo agresywne; śpiąc, przenoszą się do innego świata - świata, w którym panuje harmonia, a konflikty są rzadkością. Tajemnicza Evie jest jednak odporna na błogosławieństwo, bądź klątwę, niezwykłej śpiączki. Czy jest medyczną anomalią, którą należy przebadać? A może demonem, którego trzeba zabić? Porzuceni mężczyźni, zdani na siebie i swoje coraz bardziej prymitywne odruchy, dzielą się na wrogie frakcje, niektórzy pragną zabić Evie, inni ją ocalić. Część wykorzystuje panujący chaos, by zemścić się na starych bądź nowych wrogach. W świecie nagle opanowanym przez mężczyzn wszyscy uciekają się do przemocy.

Osadzona w małym mieście w Appalachach, gdzie największym pracodawcą jest więzienie kobiece, powieść "Śpiące królewny" to dająca do myślenia, nadzwyczajnie wciągająca historia, która dziś wydaje się szczególnie aktualna.

Dowiedz się więcej

2006 - 2013 / design: Pavel / zawartość: nocny i Mando / Wszelkie prawa zastrzeżone