Ciekawostki

Richard Bachman – inne wcielenie Stephena Kinga

Richard Bachman to pisarz, który na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych wydał 5 powieści ale jego karierę przerwała śmierć, autor zmarł na raka. Dwie i trzy dekady później jednak wydano jeszcze jego 2 odnalezione książki. Jak się okazało, Richard Bachman to naprawdę Stephen King.

Czytaj więcej »

Książki o Stephenie Kingu i jego twórczości wydane w Polsce

Na przestrzeni kilkudziesięciu lat kariery Stephena Kinga napisano o nim ogromną ilość książek. Zarówno przedstawiających jego życie ale też analizujące twórczość. W Polsce wydano zaledwie kilka pozycji, o różnej tematyce jak i poziomie jakości. Autorem jednej jest nawet Polak.

Czytaj więcej »

Nagrody i nominacje otrzymane przez Stephena Kinga

Stephen King przez kilkadziesiąt lat kariery zdobył dziesiątki nagród, kilkaset razy był do nich nominowany. O samą Locus Award walczył 49 razy, nagrodę Brama Stokera zdobył 10 razy, a ukoronowaniem było otrzymanie jednej z najważniejszych amerykańskich nagród – National Book Award za wkład w literaturę.

Czytaj więcej »

Nagrody i nominacje dla ekranizacji Stephena Kinga

Przemysł filmowy bardzo chętnie czerpie z twórczości Kinga, jest on najczęściej ekranizowanym pisarzem świata. Powstają filmy o różnej jakości, są przedstawiciele kina klasy B ale są również nominowani do Oscara. Zaczęło się już od pierwszego filmu – Carrie – od tego czasu wiele filmów miało szansę na jakąś statuetkę.

Czytaj więcej »

Powiązania między książkami Stephena Kinga

King pisząc książki stworzył siatkę połączeń między nimi. W Mrocznej połowie wspomina się serię gwałtów i uduszeń opisanych w Martwej strefie, w Grze Geralda wracamy do wielkiego pożaru jaki miał miejsce w Sklepiku z marzeniami, w Łowcy snów znajdziemy napis wyryty przez dzieciaków w To.

Czytaj więcej »

Bohaterowie powracający w książkach Stephena Kinga

Mimo, że każda książka jest o czymś innym King powraca choćby wspomnieniem do bohaterów z poprzednich historii. Szeryfa George Bannerman spotkamy w 5 książkach, o Franku Doddzie przeczytamy w 4 tekstach, podobnie o Dicku Halloranie, Ace Merrill to też powtarzające się nazwisko. A jest ich dużo, dużo więcej.

Czytaj więcej »

Miejsca powracające w książkach Stephena Kinga

Na potrzeby opowieści King stworzył miasteczka jak Castle Rock czy Derry, w których umiejscawiał akcję kolejnych książek. Powtarzają się też miasta prawdziwe, w których znajdziemy coraz to nowszych bohaterów. Nie zabrakło biblioteki, szpitala, jeziora czy więzienia, które czytelnik pamięta z poprzednich tekstów.

Czytaj więcej »

The Secretary of Dreams volume 1

The Secretary Of Dreams to 6 zilustrowanych opowiadań: Drogowy wirus zmierza na północ, Ciężarówka wuja Otto, Pora deszczowa, Cieśnina, Dola Jeruzalem i Urodzi się w domu. Ilustracje wykonał Glenn Chadbourne, na około 250 stronach są setki, co ciekawe ani jedno słowo z opowiadań nie zostało pominięte.

Czytaj więcej »

The Secretary of Dreams volume 2

The Secretary Of Dreams volume 2 to kolejne 6 zilustrowanych opowiadań: Małpa, Truskawkowa wiosna, W sali egzekucyjnej, Szara materia, Ktoś na drodze / Strzemiennego i Nona. Wyboru opowiadań dokonał King. Rarytas ten został wydany w 3 wersjach, najdroższa kosztowała 1500 dolarów.

Czytaj więcej »

The Dark Man: An Illustrated Poem

The Dark Man to wiersz, który King napisał na studiach. Mroczny mężczyzna ubrany w kowbojskie buty i jeansową kurtkę okazał się być po jakimś czasie jednym z najbardziej znanych bohaterów – Randallem Flaggiem. Po ponad 40 latach Glenn Chadbourne ozdobił ten wiersz ilustracjami na ponad 70 stronach.

Czytaj więcej »