Stephen King stworzy archiwum swojej twórczości

W 2005 roku informowaliśmy o tym, że Stephen i Tabitha King zakupili nowy dom w Bangor. Jest to budynek wzniesiony w 1872 roku stojący obok powszechnie znanej posiadłości Kingów przy 47 West Broadway. Małżeństwo całkowicie odrestaurowało rezydencję a teraz ma wobec niej ciekawe plany. Miesiąc temu wnieśli do rady miasta wniosek by dom mógł być miejscem organizacji non-profit a wczoraj rada jednomyślnie wniosek zaakceptowała.

Rezydencja będzie pełniła trzy funkcje. Po pierwsze stanie się wielkim archiwum twórczości pisarza. Do tej pory mnóstwo rękopisów, maszynopisów, nieukończonych oraz niewydanych tekstów spoczywało na Uniwersytecie Maine w Orono gdzie King studiował, teraz ich miejscem, będzie dom przy 39 West Broadway w Bangor. Ponadto znajdą się tam artykuły, opracowania, materiały audio i wideo. Tak jak w przypadku uczelni tak i tutaj będzie można mieć wgląd w archiwum, jednak dostęp będzie tylko dla wybranych po wcześniejszym umówieniu wizyty.

Poza tym posiadłość będzie równocześnie pełniła funkcję domu pracy twórczej dla innych pisarzy. W jednym momencie w rezydencji będzie mogło zamieszkać najwyżej pięcioro twórców, gdzie będą mogli skupić się na pisaniu.

Trzecim zastosowaniem dla budynku będą biura fundacji dobroczynnej Kingów, która obecnie mieści się przy Outer Hammond Street.

W internecie pojawiło się sporo artykułów na ten temat jednak zawierają one niestety błędy. Przede wszystkim Stephen King nie wyprowadza się ze swojego słynnego, czerwonego domu bo to nie tam planowana jest nowa inwestycja a w domu obok. Nie będzie tam też żadnego powszechnie dostępnego muzeum.

Obecnie małżeństwo Kingów dzieli swój czas pomiędzy 3 domy, w Bangor i w Lovell w stanie Maine oraz w Sarasocie na Florydzie.