Ciekawostki

Richard Bachman – inne wcielenie Stephena Kinga

Richard Bachman to pisarz, który na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych wydał 5 powieści ale jego karierę przerwała śmierć, autor zmarł na raka. Dwie i trzy dekady później jednak wydano jeszcze jego 2 odnalezione książki. Jak się okazało, Richard Bachman to naprawdę Stephen King.

Czytaj więcej »

Książki o Stephenie Kingu i jego twórczości wydane w Polsce

Na przestrzeni kilkudziesięciu lat kariery Stephena Kinga napisano o nim ogromną ilość książek. Zarówno przedstawiających jego życie ale też analizujące twórczość. W Polsce wydano zaledwie kilka pozycji, o różnej tematyce jak i poziomie jakości. Autorem jednej jest nawet Polak.

Czytaj więcej »

Nagrody i nominacje otrzymane przez Stephena Kinga

Stephen King przez kilkadziesiąt lat kariery zdobył dziesiątki nagród, kilkaset razy był do nich nominowany. O samą Locus Award walczył 49 razy, nagrodę Brama Stokera zdobył 10 razy, a ukoronowaniem było otrzymanie jednej z najważniejszych amerykańskich nagród – National Book Award za wkład w literaturę.

Czytaj więcej »

Nagrody i nominacje dla ekranizacji Stephena Kinga

Przemysł filmowy bardzo chętnie czerpie z twórczości Kinga, jest on najczęściej ekranizowanym pisarzem świata. Powstają filmy o różnej jakości, są przedstawiciele kina klasy B ale są również nominowani do Oscara. Zaczęło się już od pierwszego filmu – Carrie – od tego czasu wiele filmów miało szansę na jakąś statuetkę.

Czytaj więcej »

Powiązania między książkami Stephena Kinga

King pisząc książki stworzył siatkę połączeń między nimi. W Mrocznej połowie wspomina się serię gwałtów i uduszeń opisanych w Martwej strefie, w Grze Geralda wracamy do wielkiego pożaru jaki miał miejsce w Sklepiku z marzeniami, w Łowcy snów znajdziemy napis wyryty przez dzieciaków w To.

Czytaj więcej »

Bohaterowie powracający w książkach Stephena Kinga

Mimo, że każda książka jest o czymś innym King powraca choćby wspomnieniem do bohaterów z poprzednich historii. Szeryfa George Bannerman spotkamy w 5 książkach, o Franku Doddzie przeczytamy w 4 tekstach, podobnie o Dicku Halloranie, Ace Merrill to też powtarzające się nazwisko. A jest ich dużo, dużo więcej.

Czytaj więcej »

Miejsca powracające w książkach Stephena Kinga

Na potrzeby opowieści King stworzył miasteczka jak Castle Rock czy Derry, w których umiejscawiał akcję kolejnych książek. Powtarzają się też miasta prawdziwe, w których znajdziemy coraz to nowszych bohaterów. Nie zabrakło biblioteki, szpitala, jeziora czy więzienia, które czytelnik pamięta z poprzednich tekstów.

Czytaj więcej »

Magiczne piórko Gwendy

„Magiczne piórko Gwendy” to drugi tom trylogii opowiadającej o perypetiach Gwendy Peterson, którą obserwujemy w różnych momentach jej życia, od dziecka do późnej dorosłości. Jakiś czas po premierze „Pudełka z guzikami Gwendy” Richard Chizmar wpadł na pomysł kontynuacji przygód…

Czytaj więcej »

17 podniebnych koszmarów

Antologia zawiera nowe utwory Joe Hilla i Stephena Kinga, a także czternaście klasycznych opowiadań oraz jeden wiersz. Teksty takich autorów jak Richard Matheson, Ray Bradbury, Roald Dahl, Dan Simmons sprawiają, że zbiór „17 podniebnych koszmarów” jest, jak ujmuje to King, „idealną lekturą do samolotu”.

Czytaj więcej »

The Plant

The Plant to nieukończona powieść Stephena Kinga. W ciągu wielu lat swojej pisarskiej kariery King zaczął tworzenie wielu historii, których nie ukończył, „The Plant” różni się od nich tym, że została oficjalnie wydana, chociaż oczywiście nie na takiej zasadzie jak inne książki autora.

Czytaj więcej »