Operowa wersja powieści „Lśnienie” wkrótce na płytach

Pentatone we współpracy z Lyric Opera of Kansas City wyda nagranie opery „Lśnienie”. 12 kwietnia do sprzedaży trafią dwie płyty, będzie także możliwość pobrania plików. Całość trwa 1 godzinę i 48 minut a składa się na to aż68 utworów. Autorem libretta Kinga jest Mark Campbell, a muzykę skomponował Paul Moravec.

Podczas wystawiania opery spotkała się ona z uznaniem krytyków i publiczności, a teraz to fascynujące arcydzieło będzie dostępne po raz pierwszy jako nagranie. Kansas City Symphony i Chór Lyric Opera of Kansas City są prowadzone przez wybitnego dyrygenta Gerarda Schwarza i łączą siły z doskonałą obsadą solistów. Główną rolę Jacka Torrance’a interpretuje Edward Parks, który był częścią nagrodzonego nagrodą GRAMMY nagrania opery Masona Batesa „The (R)evolution of Steve Jobs”, wydanego przez Pentatone w 2018 roku.

Paul Moravec: „Powieść Stephena Kinga Lśnienie jest naturalnie operowa: ta powieść śpiewa. Występuje w niej uderzający dramatyzm trzech najważniejszych elementów opery – miłości, śmierci i władzy. Mimo paranormalnej aktywności i wysokiego napięcia, jest to ludzka historia o zwykłej rodzinie walczącej o przetrwanie w przerażających okolicznościach. Mark integruje te istotne elementy i wiele więcej w libretto o mistrzowskiej strukturze i poetyckiej elegancji.”

Mark Campell: „Oczywiście, w operze chodzi przede wszystkim o muzykę – i finalnie to naprawdę niezwykła muzyka Paula wprowadziła Lśnienie do amerykańskiego kanonu operowego.”

Deborah Sandler Kemper (Dyrektor Generalny & CEO, Lyric Opera of Kansas City): „Jesteśmy zachwyceni, że prezentujemy to nowe nagranie Lśnienia, genialnie skonstruowanej opery, która zasługuje na swoje miejsce w kanonie operowym. Nasza wybitna obsada, dyrygent i wyjątkowa współpraca z Kansas City Symphony zagwarantowały doskonałe wykonanie i nagranie. Kiedy pojawił się pomysł, natychmiast skorzystaliśmy z okazji, aby zaprezentować światu Lyric Opera of Kansas City i podkreślić kulturalne bogactwo regionu Kansas City.”

Fragmentów opery można odsłuchać na stronie Pentatone.