Konkurs 172 – Smętarz dla zwierzaków

StephenKing.pl oraz wydawnictwo Prószyński i S-ka zapraszają do udziału w konkursie z okazji nowego wydania powieści Smętarz dla zwierzaków.

Do wygrania są 3 egzemplarze książki.

Konkurs trwa od 19 do 23 kwietnia (włącznie).

 

Pytania:

1. Po napisaniu powieści „Smętarz dla zwierzaków” Stephen King uznał, że nie wyda tej książki i schował ją do szuflady. Po dłuższym czasie zdecydował się jednak na jej publikację. Dlaczego nie chciał wydać tej książki i co spowodowało zmianę jego decyzji?

2. Jakie wydarzenie zainspirowało Kinga do napisania tej powieści?

3. Stephen King napisał scenariusz do pierwszej ekranizacji „Smętarza dla zwierzaków”. Który z kolei był to zrealizowany scenariusz pisarza?

4. Drugim wkładem Kinga w ten film było cameo. Kogo zagrał?

5. Stephen King wielokrotnie pojawiał się na ekranie, w filmach i serialach, nie tylko na podstawie swojej twórczości. W ilu produkcjach można go zobaczyć?

6. W związku z nową ekranizacją wydawnictwo Prószyński i S-ka postanowiło wznowić książkę Kinga z filmowym tytułem i okładką (premiera 23 kwietnia). Tytuł „Smętarz dla zwierzaków” był pierwotnym polskim tytułem powieści ale dawno temu został zastąpiony innym – „Cmętarz zwieżąt”. Po ilu latach polskie wydanie znów ma stary tytuł?

 

Odpowiedzi:

1. Stephen King uznał powieść za zbyt mroczną i straszną, opowieść o śmierci dziecka była dla niego zbyt okropna. Po kilku latach został niejako przymuszony do wydania książki by uregulować kontrakt z byłym wydawcą.

2. King wraz z rodziną przeprowadził się do domu, obok którego znajdował się cmentarz zwierząt oraz ruchliwa droga. Kot córki pisarza zginął pod kołami ciężarówki i wtedy King pomyślał, co by było gdyby pochować coś na cmentarzu zwierząt i to by wróciło. Tak zaczęła się opowieść.

3. Był to 6 scenariusz. Wcześniejsze to „Creepshow”, „Oko kota”, „Srebrna kula”, „Maksymalne przyspieszenie”, „Sorry, Right Number” (epizod serialu „Tales From The Dark Side”).

4. King wcielił się w postać pastora na pogrzebie.

5. Autora można było zobaczyć w 18 produkcjach: „Rycerze na motorach”, „Creepshow”, „Maksymalne przyspieszenie”, „Smętarz dla zwierzaków”, „Złote lata”, „Lunatycy”, „Bastion”, „Langoliery”, „Przeklęty”, „Lśnienie”, „Sztorm stulecia”, „Czerwona Róża”, „Szpital Królestwo”, „Miłosna zagrywka”, „Synowie anarchii”, „Pod kopułą”, „Mr. Mercedes”.

6. Książka pod tytułem „Cmętarz zwieżąt” została wydana w roku 2000, od tego czasu minęło więc 19 lat.

 

Zwycięzcy:

1. Karol L., Jarocin,
2. Sebastian P., Ostrołęka
3. Magdalena P., Łódź