Czerwona Róża. Z dziennika Ellen Rimbauer

 

Na początku XX wieku młoda żona bogatego przemysłowca z Seattle, Ellen Rimbauer, zamieszkała w wzniesionej przez męża, nawiedzonej przez duchy, monumentalnej rezydencji „Czerwona Róża”. Budynek wydaje się żyć własnym życiem: jego ściany rosną, odkrywane są nowe korytarze, a na przestrzeni lat znika lub ginie tu kilkadziesiąt osób. Czytając prowadzony przez Ellen pamiętnik, obserwujemy jej przemianę z niewinnej dziewczyny prześladowanej przez zaborczego, seksualnie nienasyconego małżonka, w dojrzałą kobietę. Świadoma swojej przewagi, nawiązuje łączność z mrocznymi siłami drzemiącymi w murach i staje się ich mimowolną sojuszniczką. Dopomaga jej w tym pokojówka Sukeena, której nie są obce tajniki czarnej magii.
Tajemnicze wydarzenia w „Czerwonej Róży” wielokrotnie szokowały społeczność miasta Seattle. Wyjaśnienie części zagadek przyniósł dziennik Ellen, przypadkowo odnaleziony po kilkudziesięciu latach przez dr Joyce Reardon z Uniwersytetu Beaumont, badaczkę zjawisk paranormalnych.

 

’Czerwona Róża: Z dziennika Ellen Rimbauer’ powstała na motywach napisanego przez Kinga scenariusza mini-serialu telewizji ABC pod tytułem 'Czerwona Róża’, wyświetlanego w marcu 2001 roku. Powieść miała najwyraźniej na celu dokładniej przedstawić widzom historię nawiedzonego domu oraz losy pierwszych jego właścicieli.

Aby dodać książce autentyczności jako autora podano dr Joyce Reardon . To właśnie Joyce – kobieta owładnięta obsesją na punkcie dziwnego budynku – jest główną bohaterką serialu 'Czerwona Róża’. Prawdziwe nazwisko autora książki, przez prawie rok, utrzymywano w tajemnicy, zaś w tym czasie o napisanie jej posądzano nawet samego Stephena Kinga. Ostatecznie okazało się, że za 'Dzienniki Ellen Rimbauer’ odpowiada przyjaciel Kinga, który razem z nim grywał w zespole Rock Bottom Remainders, popularny w USA autor powieści kryminalnych, Ridley Pearson.

Książkę otwiera list Joyce, w którym wyjaśnia, że latem 1998 roku udało jej się nabyć na wyprzedaży w Everett w stanie Waszyngton, zakurzony, zamykany na klucz dziennik należący do Ellen Rimbauer. Dziennik ten stał się tematem jej pracy magisterskiej, a sama rezydencja – Czerwona Róża – jej obsesją. Joyce wyjaśnia, że przytoczy tutaj tylko fragmenty dziennika i, że to właśnie zapiski pani Rimbauer skłoniły ją do zorganizowania specjalnej ekspedycji, która rozgrywa się w serialu Kinga. Dziękuje swojemu wydawcy i informuje czytelnika, że z oryginalnego tekstu usunęła sporo powtórzeń oraz fragmentów, które „obrażają poczucie dobrego smaku”.

Nie wiem czym właściwie miały być 'Dzienniki Ellen Rimbauer’. Na pewno nie jest to typowe wprowadzenie do mini-serialu. Co więcej czytanie książki przed zapoznaniem się z filmem może nam popsuć radość z oglądania tego obrazu. Wszystkie ważne wydarzenia z życia państwa Rimauer zostały już przedstawione w filmie podczas licznych retrospekcji, które przewijały się do samego końca serialu. Sama Joyce Reardon opowiada w mini-serialu właściwie całą historię Ellen. Począwszy od ślubu, poprzez feralny miesiąc miodowy, poznanie Sukeeny, seans spirytystyczny, narodziny dzieci oraz zaginięcia czy tajemnicze wypadki mające miejsce w nawiedzonej rezydencji. Dlatego nie bardzo rozumiem po co w zasadzie jest ta książka. Owszem wydarzenia opisane są dokładniej (z punktu widzenia samej Ellen), ale co z tego skoro (poza kilkoma dodanymi drobiazgami) nie ma tu już żadnej ważnej tajemnicy, która nie zostałaby rozwiązana w mini-serialu. Poza tym sposób przedstawienia wydarzeń jest dość męczący dla czytelnika, oparty głównie na niekończących się rozmyślaniach bohaterki przeplatanych licznymi opisami jej fantazji i obsesji seksualnych.

W roku 2003 Craig R. Baxley, reżyser 'Czerwonej Róży’, zekranizował również tę książkę. Film ma tytuł 'Z dziennika Ellen Rimbauer’, a scenariusz do tej produkcji napisał sam autor powieści – Ridley Pearson.

Autor tekstu:
Mando