Pytania fanów do Stephena Kinga

Pytania fanów do Stephena Kinga
w The Today Show

Tłumaczenie: ingo

 

Wymień pięć ulubionych książek (nie swojego autorstwa)
– Melissa Trotta

1. Władca much (William Golding)
2. 1984 (George Orwell)
3. A Soldier of the Great War (Mark Helprin)
4. Wybawienie (James Dickey)
5. Samotnia (Charles Dickens)

Jakie rady dałbyś początkującemu pisarzowi, któremu nie wychodzi napisać nic dłuższego od opowiadania?
– Robin-Lee Leslie, Texas

Jeżeli nie możesz napisać nic dłuższego od opowiadania, nie przeciągaj tego (ani nie wpychaj tam niczego na siłę). Z pisaniem jest jak z seksem. Najlepiej jest się zrelaksować i pozwolić działać naturze.

Jaka jest najstraszniejsza książka jaką w życiu czytałeś? CO w niej jest takiego przerażającego?
– Angie, Madison, Ala

Książki okazują się być straszne (’Egzorcysta’ jest dobrym przykładem), ponieważ poznajemy bohaterów i zaczyna nam na nich zależeć. Lubię mówić „Tu chodzi o LUDZI, głupku” – NIE o potwory!

Jakie przez Ciebie napisane opowiadanie jest Twoim ulubionym i dlaczego?
– Crystal J. Cox, Baltimore, Md.

Z moich własnych opowiadań lubię 'Dzieci kukurydzy’ ponieważ uważam, że jest ono pełne napięcia. 'Quitters, Inc.’, ponieważ nadal wygląda ono na coś świeżego (co by się stało gdyby Mafia prowadziła klinikę kończącą nałóg palenia u swoich klientów). Wymienię jeszcze 'Tratwę’ za to, że przypomina mi tych wszystkich ludzi, których znałem gdy dorastałem w Maine.

Czy w bogactwie książek jakie napisałeś znajdują się jacyś ulubieni bohaterowie, albo powieści z którymi chciałbyś powrócić w sequelu?
– Larry Fire, Vancouver, Wash

Nie robię sequeli. Gdybym jednak zrobił, to cofnąłbym się do 'Bastionu’ i zameldowałbym się u Stu Redmana i Frannie Goldsmith..

Która z adaptacji Twoich tekstów jest Twoją ulubioną?
– Melissa, Emerson, N.J.

Sądzę, że nie mogę udzielić odpowiedzi na to pytanie. Jest wiele filmów które lubię. Bardzo lubię 'Stań przy mnie’. Kocham 'Skazanych na Shawshank’. Lubię też 'Mgłę’, która wyszła w zeszłym roku i trzymała w najwyższym napięciu. To swojego rodzaju prequel do 'Projekt: Monster’.

Z pośród wszystkich swoich bohaterów z którym się najbardziej utożsamiasz? Innymi słowy, w czyją skórę byś mógł najłatwiej wejść?
– Kimberly, Orlando, Fla.

Wiele z nich wydaje się być mną, ponieważ ludzie sądzą, że pisuję sekretne autobiografie. A tak naprawdę moim sposobem jest by pisać o tym co się wie. Trzeba więc zacząć w miejscu które się zna, a później podążać fikcyjnym tropem. Ale gdyby był ktoś podobny do mnie, to byłby to Gordie – narrator 'Ciała’, które sfilmowano pod tytułem 'Stań przy mnie’.

Gdyby po Twojej śmierci miał pozostać tylko jeden Twój tekst, który byś wybrał?
– Randy, Mesa, Ariz.

Opowiadanie 'Tratwa’, które naprawdę jest tym Maine w którym dorastałem i ludźmi których znałem. Tak więc to jest ten tekst.