Dzieci pytają Stephena Kinga
„Zadaj pytanie gwieździe”
Read
Tłumaczenie: nocny, ingo
W magazynie Read każdego miesiąca dzieci zadają pytania gwieździe. W tym miesiącu (październik ’05) bohaterem jest Stephen King.
Jaka jest najważniejsza rzecz, którą trzeba zrobić by zostać pisarzem?
– Andrew N., lat 13
Musisz czytać wszystko, co ci wpadnie w ręce.
Gdy byłeś młodszy, czy szkolni nauczyciele kiedykolwiek powiedzieli ci, że starasz się, by twoje opowiadania były zanadto kreatywne? I czy z powodu tej kreatywności, zawaliłeś coś w szkole? Jestem jednym z tych uczniów, do których nauczyciele mówią by nie byli aż tak kreatywni; dlatego też, muszę stonować moje pisanie. Jak jest twoja sugestia?
– Whitney-Marie S., lat 18
Byłem posądzony parę razy o plagiat, ponieważ nauczyciele sądzili, że moje opowiadania są zbyt dobre. Parę razy, zdarzyło mi się wyjść poza środowisko szkolne – mam na myśli, że to, co napisałem było troszeczkę za dzikie na 8 klasę. Moim rozwiązaniem było rozprowadzanie tego wśród moich przyjaciół spoza klasy. W ten sposób unikałem zostawania po godzinach w klasie za karę.
Dlaczego piszesz tylko straszne historie?
– Samantha M., lat 10
Nie piszę. Napisałem zabawne historie, historie o miłości, westerny, historie o ucieczkach z więzienia (’Skazani na Shawshank’) i science fiction. Ale przylgnęła do mnie etykietka pisarza horrorów. Wydaje mi się, że dlatego tak jest, bo z tych powieści mnie najbardziej ludzie pamiętają.
Jak to jest być bardzo znanym pisarzem? Czy chciałeś być pisarzem, gdy byłeś w moim wieku?
– Renee B., lat 10
Zazwyczaj bardzo fajnie być sławnym, aczkolwiek czasami, może być to trochę denerwujące. Tak, w wieku 10 lat chciałem być pisarzem.
Czy kiedykolwiek miewasz blokady pisarskie? Jeżeli tak, jak sobie z nimi radzisz?
– Kristin W., lat 15
Zdarza mi się je miewać od czasu do czasu (nieczęsto). Gdy się pojawiają, wszystko, co możesz zrobić to poczekać aż znikną. Zawsze tak robię.
Co sprawia, twoim zdaniem, że książka jest interesująca i zapada w pamięć, oraz jakie są style by przyciągnąć grupę ludzi, do której kierujesz swoją pracę?
– Jackie W., lat 18
Sądzę, że co czyni powieść interesującą, to bohaterowie o których troszczysz się w porywających sytuacjach. A jeżeli chodzi o drugą część twojego pytania… nigdy nie określam żadnej specyficznej grupy ludzi. Piszę by zadowolić siebie ( i może jeszcze jednego czytelnika – moją żonę). Styl jest określony poprzez historię, oraz czasami przez to, co ostatnio czytałem. Zawsze najlepiej jest, by pisać stylem, który jest dla ciebie najbardziej naturalny. Jeżeli jest to T-shirt i jeansy, zamiast garnituru, jesteś gotowy by ruszyć.
Jak kreujesz swoje postacie kładąc przy tym nacisk na ich przeszłość. Czerpiesz przykłady z ludzi, których znasz bądź widziałeś? Czy tworzysz zupełnie przypadkowe twarze, imiona i osobowości?
– Taylor M., lat 16
Postacie tworzą się same wraz z powstającą historią, chociaż zaczynam od cech ludzi, których znam. Nigdy nie „kopiuję” osoby z życia, ale często używam cech dwóch czy trzech osób by stworyć nową. Następnie, gdy już zadomowią się w historii, nowe cechy narzucają się same. Ważne jest by nie dopuścić by postać zrobiła coś, czego, jak ci podpowiada serce i umysł, nie zrobiłaby prawdziwa osoba w danej sytuacji. To byłoby oszustwem i to dużym.
Napsanie sagi 'Mroczna Wieża’ zajęło ci kilka dekad. Czy przez cały ten czas wiedziałeś jak się ona zakończy czy może dochodziłeś do tego kawałek po kawałku?
– Olga, R, lat 15
Zakończenie przyszło mi do głowy na jakieś 5 lat przed dotarciem do finału. Wcześniej polegałem na wierze. Ale czy nie tak większość z nas prowadzi swoje życie?
Jak dużą kontrolę masz nad procesem adaptacji twoich powieści na ekran i czy kiedykolwiek czułeś, że trzeba było pójść na kompromis gdy powieść zamieniała się w film?
– Nikki, lat 17
Albo angażuję się całkowicie albo wcale. Jeśli wcale, staram się w ogóle nie mieszać, nawet gdy mam prawo do wyboru aktorów, scenarzysty i reżysera. Jeśli się angażuję, staram się pomóc jak mogę. Ale to ciężka praca!
Uwielbiam straszyć moich przyjaciół pisząc przerażające historie, ale czasami mam problem z ożywieniem słów. Jak stworzyć historię, która przestraszy czytelnika?
– Amanda P. lat 17
Najważniejszą rzeczą jest dbanie o czytelnika. Jeśli zależy mu na postaciach, możesz go przestraszyć całkiem nieźle bo zaangażuje się w historię. Jeśli nie będzie go ona obchodzić, wszystko to będzie jak sztuczna krew.
Czy myślałeś kedykolwiek o napisaniu serii dla dzieci? Moja mama przeczytała wszystkie twoje książki ale mi nie pozwala.
– Rhiannon A., lat 10
Myślę, że na pewien sposób wszystkie moje książki są dla dzieci – ale wiem dlaczego twoja mama nie pozwoli ci ich mieć. Powiedz jej, że straszny pan mówi, że 'Oczy smoka’ i 'Pokochała Toma Gordona’ raczej nadają się dla młodych ludzi, którzy mają wszystko dobrze poukładane. Na pewno nie są straszniejsze niż 'Hansel and Gretel’!
Ciągle piszesz o strasznych rzeczach, czy przytrafiło ci się jakieś wydarzenie z twoich książek?
– Jerrica C., lat 14
Dzięki Bogu nie!!!
Miewasz koszmary?
– Konnor R., lat 8
Nie, zapewniam je moim czytelnikom 🙂
Pisanie której książki dało ci najwięcej przyjemności?
– Phoenix, lat 11
Zawsze jest tak, że jest nią ta, którą akurat piszę, ale myślę, że najlepiej bawiłem się przy 'Misery’ i 'Bastionie’.
Skąd bierzesz tak interesujące tematy do swoich książek. Jest jakiś jeden powracający temat, który pojawia się za każdym razem gdy piszesz?
– Gabrielle R., lat 13
Po prostu lubię opowiadać historie. A jeśli jakiś temat ciągle powraca to jest nim „miłość pokonująca strach”. Jeśli jest jakieś konkretne przeświadczenie, to jest nim „nie ufaj technologii, ona nie musi być twoim przyjacielem”.