Stephen King kończy program Dollar Baby

Na oficjalnej stronie Stephena Kinga pojawiła się informacja o zamknięciu programu Dollar Baby. Umowy zawarte przed grudniem 2023 będą honorowane i będą obowiązywać przez rok od ich zawarcia, zgodnie z warunkami umowy. Po 1 grudnia 2023 nie będzie przedłużenia programu Dollar Baby. Jak napisał Stephen King na platformie X, decyzja spowodowana jest faktem, iż osoba zajmująca się tym projektem przechodzi na emeryturę.

Dollar Babies to w większości amatorskie, krótkometrażowe filmy oparte na opowiadaniach Kinga. Pomysł narodził się pod koniec lat siedemdziesiątych, a pierwszy film z tego worka miał premierę w 1982.

Każdy młody, początkujący twórca, szukający tematu na film, mógł wysłać swoje próbki do Stephena Kinga i liczyć na zatwierdzenie. W przypadku pozytywnej odpowiedzi pozostawało tylko wykupienie praw za symbolicznego dolara i można już było zacząć tworzyć swój własny wkład w coraz większą listę ekranizacji podpisywanych nazwiskiem Kinga. Lista tekstów możliwych do wykorzystania była oczywiście ograniczona. Były to opowiadania, do których prawa nie zostały jeszcze sprzedane profesjonalnym studiom. W przypadku Dollar Babies nie było też mowy o sprzedaży praw na określony czas. Automatycznie wracały one do Kinga. Wielokrotnie równolegle kręcono kilka ekranizacji tego samego tekstu (przykładowo powstało blisko 40 oficjalnych, amatorskich ekranizacji opowiadania „Wywiozą ci wszystko co kochasz”). Zastrzeżone było, aby filmy nie były powszechnie dostępne. Nie można ich było wydawać na nośnikach i zarabiać na nich. Pokazy mogły odbywać się wyłącznie na darmowych festiwalach Dollar Babies i czasami dopuszczalne było udostępnię filmu na chwilę w internecie.

W 2017 roku, w ramach programu Dollar Baby, ukazał się również polski film „Kucyk” w reżyserii Macieja Barczewskiego, z Marianem Dziędzielem w roli głównej.