Oto jakie elementy sagi „Mroczna Wieża” zobaczymy w filmie

Jak wiadomo, film The Dark Tower, który trafi do kin w lutym przyszłego roku nie jest ekranizacją konkretnej książki sagi „Mroczna Wieża”. Po pierwsze filmowa podróż Rolanda jest jego kolejną, a każda z nich nieco się różni. Twórcy filmu wykorzystali różne elementy z każdego tomu „Wieży”, które złożyły się na pierwszy z planowanych kilku filmów. Oto co zaczerpnięto z każdej książki:

Roland:

W książce poznajemy Rolanda szukającego zemsty na Człowieku w czerni. Rewolwerowiec tworzy tu też więź z tajemniczym chłopcem, Jakiem. Ta podstawa tworzy szkielet filmu.

 

Powołanie trójki

Tutaj poznajemy światy równoległe i pojęcie „ka-tet”, które pojawią się w filmie. Większość głównych wątków z tego tomu prawdopodobnie zachowana jest na kolejny film, gdyż w pierwszym nie ma ani Eddie’ego ani Susannah.

 

Ziemie jałowe

W filmie zobaczymy Dutch Hill, posiadłość na Brooklynie, która ożyła by chronić portal do Świata Pośredniego. Zarówno książka jak i film przedstawiają życie Jake’a w Nowym Jorku, w którego wizjach pojawiają się rewolwerowiec, Człowiek w czerni i Wieża.

 

Czarnoksiężnik i kryształ

Większość tego tomu to przedstawienie przeszłości Rolanda, która być może pokazana zostanie w serialu. W książce pojawia się kryształ, który jest oknem do innych czasów i miejsc. W filmie Człowiek w czerni używa takiego kryształu śledząc Rolanda i Jake’a.

 

Wiatr przez dziurkę od klucza

Do filmu z tej książki przeniesiono koncepcję, że fikcja ma moc nagięcia rzeczywistości.

Wilki z Calla

W piątym tomie trafiamy do wioski Mannich, którzy potrafią podróżować między światami. W filmie Arra Champignon to członkini tego plemienia, która pomaga Rolandowi.

 

Pieśń Susannah

Zarówno w książce jak i w filmie wejdziemy do Dixie Pig, nowojorskiej kryjówki istot z innych światów. W książce jest to restauracja, w filmie miejsce to wygląda bardziej jak centrum handlowe przepuszczone przez styl Hieronima Boscha.

 

Mroczna Wieża

Poznajemy tutaj Grupę Sombra, do której należą zwolennicy Karmazynowego Króla. W filmie w Dixie Pig zobaczymy sporo pracowników Sombry.