Nowe książki o Stephenie Kingu

Na najbliższe trzy miesiące zapowiedziano wydanie trzech kolejnych książek o Kingu. Poniżej możecie przeczytać ich opisy i obejrzeć okładki.

Patrick McAleer
Inside the Dark Tower Series: Art, Evil and Intertextuality in the Stephen King Novels

Mimo, że Stephen King nie jest obcy w światku krytyki literackiej, to jego najbardziej fantastyczne, dalekosiężne dzieło nie wywołało wielu naukowych analiz. To studium nad epicką „Mroczną Wieżą” Kinga obejmuje karierę jednego z najpopularniejszych pisarzy na świecie i odcina od niego jedynie etykietkę 'pisarza horrorów’. Cztery kategorie analizy – gatunek, sztuka, zło i intertekstualność – stanowią dokładne spojrzenie na punkt spajający fikcyjne uniwersum Kinga. Ta książka jest czymś więcej niż traktowaniem serii jako produktu kultury popularnej i bada ją w opozycji do horrorów Kinga, oczekiwań publiczności i większej literackiej sceny
Data premiery: 16 lutego, cena: 35$

Inside the Dark Tower Series

Michael Gray Baughan
Stephen King (Who Wrote That?)

Stephen King zaczął pisać i poddawać publikacji swoje opowieści jako młody nastolatek. Jednak dopiero mając 26 lat w 1973 jego pierwsza powieść została zaakceptowana przez wydawcę. Przez lata 80te przynajmniej raz w roku ukazywała się jego nowa książka. Jak King z walczącego o uznanie pisarza stał się jednym z najbardziej bestsellerowych autorów w historii? „Stephen King” odkrywa jego wędrówkę z dzieciństwa biedy do sukcesów jako scenarzysty, producenta filmowego, reżysera i autora takich klasyków gatunku jako „Lśnienie” czy „Cujo”.
Data premiery: 30 marca, cena: 22,36$

Stephen King Who Wrote That

Mark Browning
Stephen King on the Big Screen

„Lśnienie”. „Carrie”. „Misery”. To tylko parę filmowych adaptacji powstałych na podstawie przerażających i upiornych dzieł pisarza powieści i krótkich opowiadań Stephena Kinga. Prawie niemożliwe jest znalezienie drugiego autora, który by zainspirował tak wielu różnych filmowców. Mimo to nie było dotąd pracy znawcy filmowego, która skupiałaby się całkowicie na Stephenie Kingu. Mark Browning w „Stephen King on the Big Screen” spogląda na każdą adaptację Kinga by zbadać dlaczego niektóre z nich osiągnęły większy sukces od innych.

Browning omawia każdą filmową adaptację, która miała kinową dystrybucją światową. Zawiera w tym filmy takich znanych reżyserów jak Stanley Kubrick, George A. Romero, czy David Cronenberg. To pierwsza książka szczegółowo rozważająca takie filmy jak „Lunatycy”, „Łowca snów” „1408” tak również bardzo zaniedbane antologie filmowe, oraz kamienie milowe jak „Skazani na Shawshank”, czy „Zielona Mila”. W bardzo dobrze czytającym się i zajmującym stylu Browning bada w jaki różny sposób reżyserzy filmowi interpretowali i przenosili oryginalny tekst na nowe medium. W międzyczasie odkrywa on elementy stylu Kinga i drogę, która pomogła mu stać się jednym z najpoczytniejszych pisarzy na świecie.
Data premiery: 15 maja, cena: 16,50$

Stephen King on the Big Screen