Niesamowite osiągnięcie „To” w kinach

„To” w reżyserii Andy’ego Muschiettiego przebiło wszelkie finansowe oczekiwania jakie wiązano z nim przed premierą. Film w weekend otwarcia zarobił 123 mln $ bijąc przy okazji wiele rekordów, w tym:

  • najlepsze otwarcie horroru (dotychczasowy rekord należał do „Paranormal Activity 3” – 52 mln $)
  • najlepsze otwarcie we wrześniu (dotychczasowy rekord należał do „Hotelu Transylwania 2” – 48 mln $)
  • najlepsze otwarcie jesienią (dotychczasowy rekord należał do „Grawitacji” – 55 mln $)

Film wyświetlany jest z kategoria wiekową R, co oznacza, że  osoby poniżej 17 roku życia nie są wpuszczane na seanse bez towarzystwa osoby dorosłej. Warto zwrócić uwagę, że „To” osiągnęło drugi najlepszy wynik otwarcia dla filmów z tą kategorią wiekową ustępując jedynie „Deadpoolowi”, który w ciągu pierwszego weekendu zarobił 132 mln. $.

„To” najprawdopodobniej stanie się najbardziej kasowym horrorem w historii. Już teraz zajmuje w tej klasyfikacji piąte miejsce, a do drugiego brakuje mu jedynie 60 mln $. Na czele tej klasyfikacji znajduje się „Egzorcysta” z 232 mln $. Należy jednak zwrócić uwagę, że jest to kwota nie uwzględniająca inflacji. Gdyby ją uwzględnić to film Williama Friedkina z 1973 roku zarobił w sumie 983 mln $.

Nowa ekranizacja Kinga świetnie radzi sobie również poza Stanami Zjednoczonymi. Film pojawił się na 46 rynkach, gdzie w sumie zgromadził  62 mln $. Wiele z tych otwarć również okazuje się być najlepszymi dla horroru na tamtejszych terytoriach. Nie inaczej jest w Polsce, gdzie „To” zarobiło 1,15 mln $.