Oczy smoka

Opis

Kiedy w królestwie Delain ginie dobry król Roland, o otrucie władcy zostaje oskarżony jego syn Peter, następca tronu. W rzeczywistości winny zbrodni jest królewski czarnoksiężnik Flagg, jeden z największych żyjących magów. Człowiek, który tysiąc lat swego życia spędził na studiowaniu Wielkiej Księgi Zaklęć. Flagg zrobi wszystko, by władzę objął młodszy syn Rolanda Thomas. Peter zostaje aresztowany, osądzony i skazany na uwięzienie przez resztę życia w celi na szczycie Iglicy. Flagg obejmuje stanowisko doradcy nowego króla – Thomasa. Szepcząc młodzieńcowi na ucho, spiskując i knując, zły czarodziej przejmuje stopniowo władzę nad całym państwem. Z lubością oddaje się swoim ukochanym rozrywkom: prowokuje konflikty, przygląda się rozlewowi krwi… Do czasu, gdy prawowity następca tronu ucieka z wieży, by stawić mu czoła. Tylko Peter może ocalić Delain od horroru, jaki szykuje sadystyczny mag. Jeśli mu się nie uda, drugiej szansy nie będzie…

Info wydawnicze:

  • Rok wydania: 1987
  • Tytuł oryginalny: Eyes of the Dragon
  • Tłumaczenie: Sylwia Twardo

Ostatnie wydanie:

  • Wydawca: Albatros
  • Liczba stron: 320
  • Oprawa: zintegrowana


Recenzja

Dawno, dawno temu, za wielkim oceanem zadebiutował pewien pisarz.. Pisał wspaniałe historie, które wywoływały przerażenie u czytelników stąd pisarza wkrótce obwołano Królem Horroru. Nowe powieści wywoływały przerażenie, budziły grozę, były po prostu strasznymi historiami. Ludzie bali się jego książek. Pisarza bardzo to zmartwiło i postanowił napisać historię piękną, historię o królach i książętach, o smokach i dwugłowych papugach, o czarodziejach i magii. Jednym słowem postanowił napisać baśń. Historię, którą czytaliby nie tylko z przerażeniem dorośli, ale którą można by także przeczytać dzieciom do snu. Jak postanowił tak też zrobił.

Tak powstały „Oczy smok”’. Baśń o dobrym królu Rolandzie, jego dwóch synach: Piotrze i Tomaszu, złym czarnoksiężniku Flaggu i paru innych osobach.

Baśń toczy się w królestwie Delain, do którego trafiamy w ostatnich dniach panowania Rolanda Dobrego. Czasy są spokojne lecz komuś bardzo złemu, tajemniczemu Czarnoksiężnikowi Flaggowi, bardzo zależy by to się zmieniło. Knuje straszną intrygę, która ma sprawić by królestwo pogrążyło się w chaosie i nastały czasy zła i nieprawości. Nastaną w królestwie czasy niespokojne, ale jak to w baśniach bywa dobro zatriumfuje. Choć wiemy, że musi nastąpić happy end do ostatniej strony drżymy o los bohaterów, wzruszamy i cieszymy wraz z nimi.

„Oczy smoka” wciągają nas bez reszty w piękny świat baśni, każdy znajdzie tu coś dla siebie: dzieci przeczytają piękną baśń o walce dobra ze złem, dorośli pasjonującą, piękną i mądrą opowieść. Dla fanów opowieści grozy nocne spacery po zamku, tajemne przejścia i najstraszniejsze koszmary, dla zwolenników humoru, jedną z większych dawek śmiechu u Kinga, dla romantyków historia miłosna, dla fanów thrillerów napięcie do ostatniej strony. Mamy nawiązania do innych powieści Króla )na przykład sposób ucieczki księcia Tomasza z wieży przywodzi na myśl ucieczkę Andy’ego z Shawshank).

King jest wielkim przerażaczem ale przecież bajarzem wspaniałym. Napisał piękną baśń, która w niczym nie ustępuje a może nawet przewyższa inne jego dzieła, bo nie jest łatwo napisać tak uniwersalną historię, która trafia do szerokiego grona czytelników.

Mistrz udowadnia że bez względu czy to jest horror, thriller, dramat czy baśń opowiada wspaniałe historie.

Autor: morkel

Inne wydania

1992
Amber
oprawa: miękka
2005
Prószyński i S-ka
oprawa: twarda
2010
Albatros
oprawa: miękka
2013
Albatros
oprawa: miękka
2015
Albatros
oprawa: miękka

2017
Albatros
oprawa: miękka (pocket)
2019
Prószyński i S-ka / Albatros
oprawa: twarda
2022
Albatros
oprawa: twarda
2022
Albatros
oprawa: miękka