Carrie

Opis

Carrie White jest inna niż jej rówieśnicy. Nie chodzi na prywatki, nie interesują się nią chłopcy, stanowi obiekt kpin i docinków. Matka – religijna fanatyczka – za wszelką cenę usiłuje uchronić ją przed grzechem. Pewnego razu Carrie się jednak buntuje i idzie na szkolny bal. Gdy tam pada ofiarą okrutnego żartu, rozpętuje się piekło… dziewczyna jest telekinetką o olbrzymiej mocy, której postanawia użyć, by zemścić się na prześladowcach. Ci, którzy ją dręczyli, gorzko tego pożałują.

Info wydawnicze:

  • Rok wydania: 1974
  • Tytuł oryginalny: Carrie
  • Tłumaczenie: Danuta Górska

Ostatnie wydanie:

  • Wydawca: Prószyński i S-ka
  • Liczba stron: 208
  • Oprawa: miękka


Recenzja

‚Carrie’ jest dla Stephena Kinga książką wyjątkową. Jest to jego pierwsze dzieło, które otworzyło mu drogę do sławy. Mimo tego pan Stephen uważa ‚Carrie’ za najgorszą pozycję, która wyszła spod jego ręki. Fani jednak twierdzą inaczej, uważają, że książka jest bardzo dobra. I komu w tym momencie wierzyć? Stephenowi? Fanom? Postanowiłem na własnej skórze sprawdzić, jaka jest ‚Carrie’.Pewnie większość czytających osób wie, jak wygląda fabuła, jednak mimo wszystko ją przypomnę. Zapewne znacie z szkolnego doświadczenia osoby, które są ciągle pomiatane, bez przerwy szydzone, wyśmiewane itp. W każdej placówce musi być co najmniej jedna tak osoba. Osoba, na której można się wyżyć, gdy ma się zły humor, osoba zupełnie się nielicząca. Taka jest również Carrie White. Wszyscy bez przerwy jej dokuczają, ona zaś nic nie może zrobić. Bezpieczna nie może czuć się nawet w domu, gdyż matka jest religijną fanatyczką. Do tego stopnia, że bez żadnego owijania można uznać ją za wariatkę.Mimo beznadziejnej sytuacji, w jakiej znajduje się Carrie, postanawia iść na bal wiosenny odbywający się w szkole. Ku swojemu nieszczęściu pada na nim ofiarą okrutnego żartu. Po tym incydencie odkrywa w sobie zdolności telekinetyczne. Od tej pory nikt nie może czuć się bezpiecznie, gdyż Carrie postanawia ukarać wszystkich, którzy kiedykolwiek wyrządzili jej krzywdę…

Pierwsze strony książki czyta się wyśmienicie. Klimat sączący się z ‚Carrie’ wciąga tak bardzo, że czytamy, czytamy i nie możemy się oderwać. Szczególnie spodobała mi sie wycieczka samochodem na wieś. To po prostu trzeba przeczytać! Gęsty, mroczny, tajemniczy klimat wręcz wbija nas w fotel. Niestety, czuć go jedynie do pewnego czasu. Od momentu przykrego żartu na balu klimat gdzieś się ulatnia. Scen, gdy Carrie rozprawia się ze swoimi wrogami nie czyta się już z takimi wypiekami na twarzy. Książka po genialnym początku przeistacza się w beznamiętną rzeź. Wybuchy, krew, czy trupy aż wylewają się z kartek. Ta część ‚Carrie’ zaleciała mi trochę akcjami Mastertona… Ale na szczęście tylko trochę. Nie powiem, że akcje są złe, jest w nich i pomysłowość, i odrobina oryginalności, jednak po dużo obiecującym początku spodziewamy się czegoś więcej…

Bardzo ciekawie rozwiązano w ‚Carrie’ sprawę rozdziałów. Klasyczne numerowanie zastąpiono tutaj wycinkami z książek i gazet traktującymi o osobie Carrie. Nie dość, że jest to rozwiązanie bardzo oryginalne, dodaje również swoją cegiełkę do budowania klimatu.

Jako, że ‚Carrie’ jest pierwszą książką Kinga wyraźnie czuć tutaj niedojrzałość autora. Nie spodziewajcie się stylu, znanego z późniejszych jego pozycji. Niby są już jego przejawy, jednak bardzo nieliczne. Mamy druzgocące zakończenie, jednak każdy średnio rozgarnięty czytelnik po kilku kartkach domyśla się, jakie ono będzie. Zaliczam to jako minus, gdyż wszystkie przeczytane przeze mnie książki Kinga mogły poszczycić się nieprzewidywalną końcówką.’Carrie’ jest książką bardzo nierówną. Z jednej strony niesamowicie wciąga, może poszczycić się (w niektórych momentach) wspaniałym klimatem; z drugiej jednak jest to pozycja bardzo niedojrzała, zaś w dalszej jej części klimat gdzieś ucieka. Mimo wszystko warto przeczytać ‚Carrie’, choćby po to, aby zobaczyć jak wyglądały początki Stephena Kinga.

Autor: Mateusz Łucyk

Inne wydania

1990
Iskry
oprawa: miękka
1996
Prima
oprawa: twarda (obwoluta)
1998
Prima
oprawa: miękka (pocket)
2003
Prószyński i S-ka
oprawa: twarda
2003
Prószyński i S-ka
oprawa: miękka

2007
Prószyński i S-ka
oprawa: miękka
 2014
Prószyński i S-ka
oprawa: miękka (pocket)