Haven sezon 3 odcinek 5

Recenzja odcinka „Double Jeopardy”

W piątym odcinku jest w dużej mierze odwrotnie niż w poprzednim. Tam mieliśmy sprawę tygodnia, która tak naprawdę zeszła na drugi plan a ważniejsze stały się różnorakie relacje między poszczególnymi bohaterami. Tym razem nacisk na śledztwo Audrey i Nathana jest dużo silniejszy a część ważnych dla serialu postaci pojawia się jedynie na moment. I tak jak podobał mi się taki scenariusz poprzednio tak i tym razem muszę ocenić odcinek pozytywnie. A właściwie bardzo mocno pozytywnie. Więcej, to zdecydowanie najlepszy epizod w tym sezonie. Posunę się jeszcze dalej, to jeden z najlepszych odcinków serialu.

W miasteczku znów dochodzi do brutalnych zdarzeń, mężczyzna, który podgląda nastolatki zostaje napadnięty i pozbawiony oczu. Kobieta oskarżona o znęcanie się nad niemowlakiem kończy w szpitalu ze złamanymi 22 kośćmi. Wygląda na to, że ktoś w Haven wymierza sprawiedliwość, gdy zawodzi sąd. Celem staje się również Duke, który przykładnym obywatelem nigdy przecież nie był. A podejrzenie pada na kobietę w białej sukni… bardzo podobną do Kobiety Sprawiedliwej z obrazu wiszącego w sali sądowej. Po konsultacji z miastowymi wygami, Dave’em i Vincem, policjanci dochodzą do wniosku, że mają do czynienia z golemem.

Muszę powiedzieć, że sprawa tygodnia jest bardzo dobrze poprowadzona, ja zostałem wciągnięty i z dużym zainteresowaniem śledziłem kolejne wydarzenia. Uważam, że to jeden z najlepszych pomysłów w tym serialu, chociaż oczywiście ani trochę oryginalny. Mimo tego stworzono tu świetną atmosferę, temat doprawiono miasteczkowym „kłopotem” i wyszło naprawdę dobrze. Niestety sam finał tej sprawy jest na poziomie pierwszego sezonu, głupiutki, śmieszny i bardzo słabo wykonany technicznie. Szkoda, bo psuje to nieco obraz naprawdę mocnego odcinka. Poza głównym śledztwem mamy jeszcze wątek rozpoczęty jakiś czas temu, od początku sezonu przeplata się sprawa porywacza Audrey, bardzo sprawnie i nienachalnie wpleciona w bieżące wydarzenia. Rozkręca się motyw przeniknięcia Nathana to Strażników. Jego relacje z Jordan ewoluują i chyba miałem rację, że ta kobieta namiesza w stosunkach Nathan – Audrey. Robi się ciekawie. Co więcej, szeryf nie jest już taką praworządną postacią za jaką do tej pory uchodził.

Przy 'Double Jeopardy’ spędziłem bardzo przyjemnie czas, oba przedstawione wątki są bardzo interesujące, chociaż niestety jeden z nich fatalnie zakończony. Poraz kolejny mocną stroną odcinka są relacje między bohaterami, napięcie między Nathanem i Audrey, Audrey i Dukiem, Dukiem i Nathanem niezmiennie jest na wysokim poziomie. Świetnie się temu przygląda, czasem jest poważnie i smutno ale są też lekko zabawne momenty. Stosunki Nathana i Jordan weszły o stopień wyżej, naprawdę niecierpliwie czekam by przekonać się jakie naprawdę jest podłoże tej znajomości, czy od początku niezmienne i jest to tylko gra Nathana czy jednak rodzi się tu coś nowego. Także szósty epizodzie, przybywaj!

Autor: nocny