Haven sezon 1 odcinek 13

Recenzja odcinka „Spiral”

I oto trzynasty, ostatni epizod pierwszego sezonu serialu 'HAVEN’. Przy okazji omawiania poprzedniego odcinka napisałem, że wiele opinii przygotowało mnie na wyraźną poprawę poziomu końcówki serialu, i faktycznie 10 i 11 odcinek były dobre, jednak 12 całkowicie unieważnił tę opinię gdyż okazał się bardzo słaby. Na szczęście epizod zamykający sezon wrócił na ten obiecywany poziom, co więcej, jest to zdecydowanie najlepszy odcinek serialu.

Kilka słów o fabule. Do miasteczka powraca Max Hansen, który został warunkowo zwolniony z więzienia Shawshank, gdzie odbywał karę za zabójstwo. Facet odwiedza kolejno znanych nam mieszkańców Haven, on zachowuje się jakby wszyscy byli mu coś winni, oni zachowują się jakby się go bali. Okazuje się, że może być on zabójcą Colorado Kida. Sytuacja staje się jeszcze ciekawsza gdy dowiadujemy się kim naprawdę jest Max i kim nie jest szeryf Wournos. Nathan odkrywa skrywaną wiele lat tajemnicę co prowadzi do jego osobistej tragedii. Audrey w końcu trafiła na trop kobiety wyglądającej jak ona ze zdjęcia z martwym Colorado Kidem. I może to zmienić jej życie o 180 stopni…

Muszę powiedzieć, że odcinek ten od pierwszej chwili mnie wciągnął i trzymał tak do napisów końcowych. Wreszcie było bardzo ciekawie, było napięcie, którego tak bardzo brakowało w większości epizodów, dobra historia i kilka zaskakujących zwrotów. Plusem było też pojawienie się bardzo dawno nie widzianych Dave’a i Vince’a, dziennikarzy znanych z książki Kinga, oraz szeryfa Wournosa.

Świetne jest zakończenie. Spisując wrażenia z pierwszego odcinka serialu napisałem, że przypomina mi on pod pewnymi względami mój ulubiony serial 'Z Archiwum X’. Twórcy dali tam fanom fantastyczny smaczek, gdy w ostatnim odcinku ostatniego sezonu niemal odtworzyli jedną ze scen z pierwszego odcinka pierwszego sezonu. Tutaj dostaliśmy podobny zabieg, mocno roześmiała mi się twarz gdy w ostatniej minucie doszło do sytuacji z samego rozpoczęcia 'Haven’. I muszę przyznać, że twist jaki zaserwował nam scenarzysta sprawił, że tak jak 2 sezon był mi kompletnie obojętny tak teraz nie mogę się go doczekać i cieszę się, że tak długo zajęło mi obejrzenie pierwszego sezonu bo tym samym do premiery drugiego został mi tylko miesiąc 🙂

Zakończyłem przygodę z 1 sezonem, czas więc podsumować cały serial. Zaczął się on dla mnie dobrze, zachęcił mnie do oglądania kolejnych odcinków. Jednak poziom i fabuła zamiast w górę skierowały się bardziej w dół i doszło do tego, że przestałem śledzić przygody bohaterów miasteczka co tydzień, przerwy pomiędzy epizodami robiły się coraz większe i w końcu doszło do tego, że ostatni odcinek obejrzałem 8 miesięcy po jego premierze… Oddać jednak muszę, że od 9 odcinka było naprawdę nieźle, oczywiście poza wpadką z odcinkiem 12. A gdyby cały serial wyglądał tak jak zakończenie sezonu to wystawiłbym mu wysoką notę. Szkoda, myślę, że gdyby nad serialem pracowało zdecydowanie mniej ludzi (mieliśmy tu 7 scenarzystów i 10 reżyserów) to wyglądałoby to inaczej. Oczywiście pozostaje jeszcze kwestia związku tego projektu ze Stephenem Kingiem, ale pomyślałem sobie, że można potraktować 'HAVEN’ jako expanded universe 😉 Zresztą, nieco podobną przecież sytuację mieliśmy już z serialem 'Martwa strefa’, który doczekał się aż 80 odcinków i większość z nich nie miała nic wspólnego z książką Kinga. I właściwie dlaczego nie, mamy wierne ekranizacje, są filmy tylko oparte o główne wątki książek, niech i będzie miejsce na seriale, które rozbudowują i dobudowują nowe piętra na fundamencie wylanym przez Kinga.

Autor: nocny