Faithful

Faithful – Two Diehard Boston Red Sox Fans Chronicle the Historic 2004 Season

 

Stewart O’Nan i Stephen King postanowili wspólnie napisać kroniki z występów drużyny Red Sox podczas sezonu rozgrywek baseballa w roku 2004. Obaj pisarze są wiernymi i długoletnimi fanami tej drużyny. King od kiedy miał 7 lat, czyli już pół wieku, O’Nan połowę tego okresu.

Pomysł

Jak doszło do powstania tej książki?

O’Nan i King często chodzi razem na mecze Czerwonych Skarpet. W sezonie 2003 zaczęli wymieniać swoje opinie i spostrzeżenia poprzez mejle niemal każdego dnia. Wiosną ’04 roku na krótko przed rozpoczęciem ligowych rozgrywek, agent O’Nana zapytał go, czy nie zechciałby napisać książki o drużynie Red Sox. O’Nan odpowiedział, że zgodzi się pod warunkiem, że Stephen King zostanie współautorem. King na propozycję przystał choć był zajęty, ale obiecał, że włączy się w prace na tyle ile będzie pozwalał mu czas.

Realizacja

Obaj pisarze czasem chodzili na mecze razem. O’Nan nie raz siadał tam gdzie akurat udało mu się jakoś dostać bilet (bo wszystkie 81 meczy na własnym boisku było wyprzedanych), King natomiast ma wykupiony karnet na miejsce przy pierwszej bazie. Jeśli nie mogli być osobiście na meczu, słuchali relacji w radiu lub oglądali go w telewizji. Po meczach każdy z nich prowadził pamiętnik, w którym opisywał wszystko to co się tam wydarzyło. Zaczęli od wiosennych treningów, poprzez dzień otwarcia ligi aż do ostatniego meczu na jesieni. Razem musieli opisać 206 spotkań – 30 przedsezonowych, 162 rozgrywek ligi i 14 meczy posezonowych.

Książka ma kształt podwójnego pamiętnika, zawiera przemyślenia O’Nana i komentarze Kinga do wydarzeń jakie miały miejsce każdego dnia, dodatkowo znalazły się tam e-maile jakie obaj pisarze do siebie pisali, dotyczące meczów i tematów pochodnych. Jak zapowiedział wcześniej O’Nan, on i King nie nanosili na koniec pracy poprawek na to co napisali przez cały sezon po to by wszystko do siebie pasowało w finalnej wersji książki. Wszystkie przemyślenia pozostały nie naruszone.

Finał

Od roku 1986 kiedy to Skarpety jakimś cudem nie wygrały sezonu, mówiło się o klątwie jaka została rzucona na drużynę. Przed jednym z meczy z Yankees, O’Nan poprosił jednego z zawodników o piłkę. Pokazał ją Stephenowi, który napisał na niej „Klątwa zostaje zdjęta”. Od tego momentu ich ulubiona drużyna nie przegrała ani jednego meczu. Jak napisał jeden z dziennikarzy, „skoro tym sezonem rozgrywek drużyny Red Sox zajął się Stephen King, wydarzy się coś nadprzyrodzonego.” I stało się. RED SOX WYGRALI ROZGRYWKI SEZONU 2004. Stało się to pierwszy raz od 86 lat! Lepszego finału książki nie mogło być.

'Faithful’ ma 384 strony z czego większość napisał Stewart O’Nan.

W roku 2005 King i O’Nan otrzymali za tę książkę nagrodę przyznawaną przez czytelników – Quill Award – w kategorii Sport.

Autor tekstu:
nocny