Opowiadanie „Pokój muzyczny” dostępne w Polsce

Dwa lata temu do sprzedaży trafiła książka In Sunlight Or In Shadow, będąca zbiorem opowiadań różnych autorów dla których inspiracją było malarstwo  Edwarda Hoppera. Znalazło się tam miejsce dla tekstu Stephena Kinga „Music Room”, który nie był wcześniej nigdzie publikowany.

Teraz książka dostępna jest także na polskim rynku dzięki wydawnictwu W.A.B. Jej tytuł to W świetle i w mroku a opowiadanie Kinga to Pokój muzyczny.

Tak przedstawia się okładka i opis zbioru:

Alchemia obrazu i słowa – oto siedemnaście malarskich arcydzieł i siedemnaście nawiązujących do nich nowych opowiadań.

Autorami zebranych w tomie opowiadań są wybitni pisarze, m.in. Stephen King, Joyce Carol Oates, Lee Child i Michael Connelly. Teksty zebrał i zredagował Lawrence Block. Łączy je jedno – każdy powstał z inspiracji dziełem kultowego amerykańskiego malarza Edwarda Hoppera. Tematy, które artysta lubił i wybierał, są niczym filmowe kadry, od razu skłaniają widza do snucia historii, uruchamiają wyobraźnię. Jego dzieła cechuje bardzo intymny nastrój. Autorzy opowiadań próbują uchwycić wyjątkowe cechy malarstwa Hoppera. Niektórzy bezpośrednio nawiązują do sceny przedstawionej na płótnie, inni skupiają się na aurze, którą emanuje obraz, w jeszcze innych opowiadaniach pojawia się sam Hopper. Każde z opowiadań poprzedzone jest reprodukcją odpowiedniego obrazu i informacjami o jego twórcy.